W obecnych czasach rynek pracy nie jest zbyt łaskawy dla młodych absolwentów szkół wyższych czy też średnich technicznych. Wiele z tych osób, nie mających doświadczenia, po ukończeniu edukacji, przez wiele miesięcy pozostaje bez pracy. Część z nich decyduje się na otwarcie własnej działalności gospodarczej.
Niektórzy myślą, że skoro otwierają jednoosobową firmę, to księgowa nie będzie im potrzebna. Jest to bardzo niewłaściwe postępowanie, które może przynieść same szkody. Warto jeszcze przed założeniem firmy skontaktować się z księgową i umówić na współpracę. Osoba taka może pomóc z formalnościami koniecznymi do załatwienia już w momencie otwierania firmy.
Warto powierzyć komuś księgowość firmy z powodu skomplikowanych i ciągle zmieniających się przepisów, za którymi przeciętnemu Kowalskiemu bardzo trudno jest nadążyć. Najlepszym pomysłem wydaje się być na starcie zlecenie prowadzenia księgowości zewnętrznej księgowej, jak ta z Talented z Krakowa – www.talented.com.pl. Doświadczona księgowa, to gwarancja spokoju między innymi w kwestii rozliczeń podatkowych. Czasami nawet w sprawie kredytu czy otrzymania bezzwrotnych środków również można się z taką osobą porozumieć, choć tutaj lepszym wyborem może okazać się doradca finansowy. Na rynku dostępnych jest wiele form wsparcia dla osób chcących otworzyć własną firmę.
Na jeszcze więcej mogą liczyć osoby młode lub w podeszłym wieku, pozostające bez pracy przez kilka miesięcy. Urzędy pracy kilka razy w roku zbierają wnioski i przyznają bezzwrotne środki na otwarcie firmy. Jedynym warunkiem, który trzeba spełnić jest pozostawanie bezrobotnym w momencie składania wniosku i zobowiązanie się, że firma będzie istnieć minimum 2 lata. Można też skorzystać z niskooprocentowanych kredytów bankowych lub spróbować sięgnąć po dotacje unijne. Te ostatnie zresztą przeznaczone są przede wszystkim na przedsięwzięcia innowacyjne i mające szansę na rozwinięcie się w duże i rentowne firmy.